Division A sells soybean paste internally to Division B, which, in turn, produces soybean burgers that sell for $5 per pound. Division A incurs costs of $0.75 per pound and Division B incurs an additional cost of $2.50 per pound. What is Division A’s operating income per pound, assuming the transfer price of the soybean paste is set at $1.25 per pound?
$0.50
$0.875
$1.250
$1.625