Staley Company has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $4 per pound. In producing 2,000 units, Staley used 3,100 pounds of materials at a total cost of $12,090. Staley’s materials price variance is A) $90 U. B) $310 F. C) $400 F. D) $700 F.
If you want the formulas and any calculations, select the corresponding cell and press F2(Function Key on key board),It will show all calculations and formulas AutomaticallyQuestion:Staley…